Svátek zamilovaných sahá až do středověku. Nemusí být jen o párech

0
506

Svátek zamilovaných, oslavy lásky, ale zejména oběti jednoho člověka pro štěstí jiných. To je 14. únor, Den zamilované, svátek sv. Valentýna, patrona zamilovaných. A i když si mnozí myslí, že jeho původ je v Americe, vznikl ve starověkém Římě.

Dorota Hudecová, Pravda 09.02.2021 17:00 valentýn Foto: Shutterstock
Svátek se slavil v celé Evropě již od raného středověku. Na Slovensku byl obnoven až po roce 1989.
„Svátek svatého Valentýna se začal v katolické církvi oficiálně slavit během pontifikátu papeže GELAS I., 14. února roku 496. Skutky, díky kterým si na Valentýna všichni zamilovaní zmiňují, se spojují s vládou císaře Claudia II. Claudius byl známý svou zálibou ve válečných výpravách a odporem k rodinným vztahům svých legionářů. Zastával názor, že ženatý voják péčí o rodinu oslabuje svou bojeschopnost a obětavost. Proto zakázal svým vojákům uzavírat sňatky. Právě kněz Valentýn tento zákaz ignoroval a nadále tajně oddával zamilované páry, „přibližuje počátky svátku zamilovaných etnoložka Katarína Nádaská.

ČTĚTE VÍCE
Co prozradí valentýnská kytice? I to, jakou ženu ve vás muž vidí
Co prozradí valentýnská kytice? I to, jakou ženu ve vás muž vidí

Valentýn voní láskou, ale i vanilkou, růží či pižmem: Máme 6 jedinečných tipů
Valentýn voní láskou, ale i vanilkou, růží či pižmem: Máme 6 jedinečných tipů

Svatba na Valentýna? Sharon Stoneové ani Meg Ryanové věčnou lásku nepřinesla
Svatba na Valentýna? Sharon Stoneové ani Meg Ryanové věčnou lásku nepřinesla

Jak prostřít stůl na Valentýna? Ohromit můžete okázalostí i jediným detailem
Jak prostřít stůl na Valentýna? Ohromit můžete okázalostí i jediným detailem

Jeho řízení se doneslo císaři, který dal rebelujícího kněze uvěznit. Ve vězení léčil nemocné křesťanů. 14. února 269 kat mečem ukončil jeho život. Před svou popravou stihl navrátit zrak a sluch postižené dceři svého žalářníka, do které se podle legendy, dokonce zamiloval. Jejího otce, Asteria, uzdravení dcery přesvědčilo o moci Ježíše Krista a s celou svou rodinou se mu dal pokřtít.

Ve své podstatě tento svátek nahradil pohanské svátky, takzvané luperkálie, které se od nepaměti v Římě slavili 15. února. „Luperkáliami Římané oslavovali známou římskou vlčici, která odchovala zakladatelů města Romula a Rema. V té době se slavily po celé zemi i dny bohyně plodnosti Juno, které byly spojovány s rituálními očišťují od zla a s oslavou ženské plodnosti před začátkem nového roku, který se ve starověkém Římě začínal 1. března. Ženy a dívky byly při této příležitosti obdarovávané květy. Tyto oslavy často přerůstaly do bujarých a nevázaných orgií, proto je papež Gelasius I. v roce 494 zakázal. Aby však církev obyvatelům „nahradila“ jejich oblíbený svátek, přesunula ho o jeden den dříve a zasvětila ho svatému Valentýnovi, kterému svěřila do péče snoubenců a zamilovaných, „vysvětluje Nádaská.

Svátek se slavil v celé Evropě již od raného středověku. Na Slovensku byl obnoven až po roce 1989. „Ve druhé polovině 20. století byl tento svátek velmi populární ve Spojených státech s velkou marketingovou a obchodnickou podporou. Po roce 1989 se obnovil i na Slovensku, také ze silnou marketingovou podporou prodeje valentýnských suvenýrů. Na svátek okamžitě pozitivně reagovali teenageři a mladí lidé do 30 let, „říká etnoložka. Dávali si drobné valentýnské dary, mnozí muži se rozhodli požádat své přítelkyně o ruku právě na Valentýna.

Tento svátek má však, podle Kateřiny Nádaský i širší nepodnikatelské rovinu. Můžeme si během něj vzpomenout na naše matky, otce, sourozenců – na všechny, které máme rádi, a vyjádřit jim svou lásku. Nemusí to být jen koupen kýčovitý valentýnský dárek, ale něco, co vytvoříme sami. „Rodiče jistě ocení večeři či oběd, které jim navaří děti, malé děti určitě potěší své rodiče vlastnoručně vyrobeným dárkem či kresbou. V duchu vyjádření své lásky, náklonnosti a díků můžeme různým způsobem vyjádřit radost lidem, kteří jsou nám v životě oporou a rádi je vidíme, „dodala Katarína Nádaská.

Svatý Valentýn – co jste možná nevěděli

Nejstarší zmínku o svatém Valentýnovi nacházíme ve spise Martyrologium Hieronymianum, pocházejícím z 5. až 6. století. Jde vlastně o seznam křesťanských mučedníků, jehož autorství se připisuje svatému Jeronýmovi. V tomto díle, stejně jako v dokumentu z 8. století, se dozvídáme o mučednické smrti svatého Valentýna.
Svatý Valentýn a jeho skutky ve svém díle Zlatá legenda (Legenda aurea) z let 1255 – 1266 uvádí i historik Iacopo da Varazze.
Proč kytice jako symbol? Sv. Valentýn prý obdarovával mladé páry, které oddával, pestrými kyticemi z biskupské zahrady.