Průměrná hrubá mzda v Česku vzrostla ve 2. čtvrtletí na více než 38.000 Kč

0
480

Průměrná hrubá mzda v České republice vzrostla v 2. čtvrtletí meziročně o více než desetinu na více než 38.000 Kč. Reálné po zahrnutí růstu cen se však zvýšila přibližně o 8%. Uvedl to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ), jehož údaje zveřejnil server novinky.cz.

Jak ČSÚ informoval, průměrná hrubá mzda dosáhla ve 2. čtvrtletí 38.275 Kč (1507,96 eura). Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se tak zvýšila o 11,3%. Reálné po zahrnutí růstu cen stoupla o 8,2%.

Medián mezd představuje 32.408 Kč, což znamená, že přesně polovina pracujících Čechů bere více než tuto částku a přesně polovina méně. Právě medián poukazuje na reálnou výšku mezd, protože čistý průměr je deformován velmi vysokými příjmy malé skupiny obyvatelstva.

„Růst průměrné mzdy o 11,3% výrazně ovlivnila loňská nízká základna, když v některých odvětvích mzdy po nástupu pandemie nového koronavirus výrazně klesly,“ řekl Dalibor Holý z oboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. „Navíc se projevil velmi různorodý vývoj v jednotlivých odvětvích, zejména jednorázová výplata mimořádných odměn zdravotníkům,“ dodal.

Ve srovnání s 1. čtvrtletím tohoto roku se průměrná mzda po očištění od sezónních vlivů zvýšila o 1,2%. V penězích a pojišťovnictví mzdy meziročně klesly o 1,6%. „Navzdory poklesu však v tomto odvětví zůstala průměrná mzda absolutně nejvyšší, dosáhla 63.476 Kč,“ doplnil analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

Nejvyšší růst mezd vykázalo odvětví zdravotnictví a sociální péče, a to o 43,8%. Podepsalo se pod to vyplacení mimořádných odměn za práci během pandemie. V oblasti ubytování, stravování a pohostinství vzrostly mzdy o 17,3%.

„Situace na pracovním trhu s převisem nabídky volných pracovních míst nad nezaměstnanými začne v nadcházejících čtvrtletích tlačit na růst mezd. Navíc, od začátku příštího roku pravděpodobně dojde k výraznému zvýšení minimální mzdy, což se promítne i do tlaku na růst mezd pod mediánem,“ konstatoval Novák. Zároveň však varoval, že v 2. pololetí tohoto a na začátku příštího roku je třeba počítat s tím, že na reálný růst mezd bude negativně ovlivňovat spotřebitelská inflace, která se v některých měsících může vyšplhat i nad 4%.