Mírný deficit zahraničního obchodu překvapil, přebytky se budou zužovat

0
566

Zahraniční obchod ČR skončil v červenci po 14 měsících v mírném schodku. Obchodní bilance byla v červenci 2021 záporná, její schodek dosáhl 10,7 milionu eur. Informoval o tom Statistický úřad (SÚ) SR v předběžné zprávě. Analytici tvrdí, že mírný deficit překvapil a přebytky se zřejmě budou i nadále zužovat.

„Zužování ročního kumulovaného přebytku zahraničního obchodu nejdříve bude pokračovat iv následujících měsících,“ poznamenal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Přebytek podle něj okresů i vliv bazického efektu, neboť po pandemické jara v létě a částečně i na podzim v roce 2020 nastoupili rekordně silné přebytky.

„Předpokládáme však, že by přece jen měli zůstávat nad úrovní roku 2019. Rizikem však nadále zůstávají narušené dodavatelské vztahy, které narušují i ​​produkci klíčových exportních odvětví a jejich vývoz,“ poznamenal Koršňák a dodal, že ke zmírnění přebytků by měl nadále přispívat i cenový tlak, který zatím stále zvedá o něco výraznější nominální dovozy než vývozy.

Analytička 365.bank Jana Glasová rovněž očekává, že slovenský export i import bude v dalších měsících meziročně růst, avšak vliv bazického efektu již v letních měsících postupně dozněl, proto tempa meziročního růstu už budou pomaleji. „Kromě toho, vývoj našeho zahraničního obchodu bude v dalších měsících záviset i na tom, jaký dosah bude mít 3. vlna pandemie na naši ekonomiku a jak se na naší ekonomice podepíše současná materiálová krize,“ poznamenala analytička.

Glasová připomněla, že největším tahounem slovenského exportu jsou automobilky, avšak nad jejich vývojem pro surovinovou krizi visí otazník. „Předpokládáme, že chybějící čipy budou trápit automobilky ještě celý tento rok a zřejmě i začátkem příštího roku,“ podotkla analytička. Dalším velkým problémem pro průmysl je podle jejích slov nedostatek plastového granulátu, který se využívá ve většině odvětví včetně automobilek. Trh hlásí i problémy s nedostatkem plechů, kovů, dřeva, skla a také stavebních materiálů.