Dva nápadité bytové komplexy v soutěži o prestižní ocenění

0
444

Povědomí o kvalitní architektuře zvyšuje již po dvě desetiletí ocenění CE ZA AR (cena za architekturu). Podobně jako v minulosti je i 20. ročník důkazem, že podnětné díla s obytnou funkcí nenajdeme jen mezi rodinnými domy. Nominace v kategorii bytové domy jsou letos dvě, přičemž v porovnání s loňským, čistě bratislavským, výběrem uvidíme i jiný okraj Slovenska.

BYTOVÉ DOMY kamence, 1. ETAPA,

KYSUCKÉ NOVÉ MĚSTO

autoři: Ateliér SLLA – Michal Sulo, Miriam Lišková, krajinných architekti – Ján Augustin, Iveta Augustínová

kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA
Jde o první etapu projektu s názvem Kamence, která představuje zajímavý příklad, jak se dá vypořádat s realizací nové čtvrti vsazené do poměrně atraktivní lokality, sousedící s dvěma charakterově zřetelně rozdílnými oblastmi.

Návrh se snaží zachovat kontakty mezi existující stabilizovanou obytnou zástavbou v blízkosti centra a řekou Kysuca s jejím přírodním okolím. Volně stojící objekty plánované struktury proto organizují do pásů, s komunikacemi a upravenými zelenými plochami, směřujících od města k vodnímu toku.

Úvodní, již ukončena fáze Kameniec sestává ze tří bytových domů. Upoutají i přes uplatnění malého množství výrazových prostředků a decentní barevnosti, základem jsou nepravidelně rozehrané hmoty a nápadně vysunuté balkonové konstrukce. Milým doplňkem se stávají umělecká díla použity na různých místech v rámci souboru a dětská hřiště s originálními prvky.

kamence

Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA
kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA
kamence
Kamence 1. etapa; Zdroj: SLLA

DOMY roličky, BRATISLAVA

autoři: Cakov + partners

roličky
roličky; Zdroj: Novostavby.sk
Bratislavskou lokalitu Vtáčnik umístěnou na úpatí Malých Karpat charakterizuje výstavba určená pro náročnější klientelu, která se snaží navázat na úspěch žádané, sousední části Koliba.

Bytový komplex roličky, spolu s dalšími zde vznikajícími realizacemi, přináší na poměry dnešních rezidenčních projektů nadstandardní bydlení s výhledy na hlavní město, které vzhledem k přibývající zástavbu nebývají vždy zaručena ani na podobně situovaných pozemcích. V 9 třípodlažních objektech s podzemními garážemi byly navrženy po tři velkometrážní byty, každý osazený na vlastním podlaží.

Sebevědomá architektura staví na robustních hmotách sjednocených oblíbeným cihličkový obkladem. Výsledný dojem podporují i ​​velkorysé fasády. Hlavní, jihovýchodní a severozápadní, s lodžiemi a velkými prosklením, boční, řešeno velmi střídmě s úmyslem zajistit luxus v podobě přiměřené úrovně soukromí, tento přístup byl zvolen i při rozmisťování atrií a teras.