Dámy pozor na popíjení, stoupá riziko rakoviny prsu

0
968

1
Uvolnění mravů během léta a pár skleniček alkoholu navíc mohou mít na svědomí vznik nebezpečných nádorových onemocnění. Vědci v nové studii varují, že nadměrné pití etanolu pomáhá vzniku až sedmi druhů rakoviny.

Martin Harvan 06.08.2021 15:00 víno, ženy, kamarádky, oslava, žena, alkohol Foto: Shutterstock
Na sklenku dobrého vína neřeknete ne?
Roční statistiky obětí jako při holocaustu

Čerstvý výzkum dává za vinu alkoholu rozvoj několika tisíců nových diagnóz a nezastavuje se jen při tom. Pro lepší představivost šlo o více než 740 tisíc případů, které souvisely s nadužíváním alkoholu v průběhu roku 2020. Vědci jsou přesvědčeni, že zmíněný nápoj, který dokáže v těle zvednout „promile“ alkoholu stojí za vznikem rakoviny. Studii publikoval prestižní časopis The Lancet Oncology a odvolává se na něj i portál eatthis.com. Výzkum spojil vědců ze Spojených států amerických, Francie, Kanady a Nigérie. Podle jejich zjištění spotřeba alkoholu stoupla zejména v Číně, Indii, Vietnamu a v mnoha afrických zemích. Na celém světě přitom loni zemřelo na rakovinu hrdla, hrtanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu přes šest milionů lidí.

Ženy nejsou výjimkou

Spoluautorka studie Harriet Rumgayová vysvětluje, že prevencí vzniku zmíněných nebezpečných chorob je i snížení konzumace alkoholu. Zároveň se těší skutečnosti, že lidé si stále více začínají uvědomovat vzájemnou souvislost mezi alkoholem a rakovinou. „Méně než jeden ze tří obyvatel USA uznává alkohol jako příčinu rakoviny,“ vysvětluje vědkyně pozitivní vliv osvěty ohledně konzumace tohoto druhu tekutiny a jeho účincích na lidský organismus. Zajímavé je, že následky pití ovlivňovaly i něžnější polovičku lidstva, která má menší podíl na tomto druhu závislosti. Muži tvořili až 77% všech případů.

Rakovina prsu je na třetím místě

Největší výskyt tohoto onemocnění souvisel s nádory jícnu. Šlo téměř o 200 tisíc případů jen za uplynulý rok. V těsném závěsu následovala rakovina jater a třetí příčka patřila rakovině prsu. Při posledním zmíněném druhu této zákeřné choroby trpěli zejména ženy. Šlo celkem až o přibližně 98 tisíc případů.

Pause0% VolumeAd
vlasy, žena, péče, pokožka hlavy, koupelna
ČTĚTE AJ
Dokáží vlasy upozornit na nemoci?
Jak ovlivňuje alkohol na nemoc?

Odborníci se při stanovení vlivu zmiňované omamné látky na vznik rakoviny snažili určit tři kategorie pití, od nejtěžšího po nejslabší. Nejhorší varianta alkoholismu si můžeme představit jako soustavnou opilost, druhý stupeň je na úrovni každodenního pití několika skleniček a pro mírné popíjení je typický nějaký ten skleničku během týdne. Největší zátěž pro organismus přitom logicky způsobovalo nadměrné pití. Ze 740 tisíc případů to byla téměř polovina. Dalších téměř 300 tisíc onemocnění se rozvinulo u rizikových pijáků, tedy při každodenním pití. Alkohol způsobil rakovinu „jen“ u několika desítek tisíc lidí, kteří pili etanol v malém množství.

Pijeme méně, ne však málo

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že alkoholismus má stoupající tendenci. Průměrně vyšší konzumace alkoholu je v České republice, Maďarsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Rumunsku a Slovinsku. Za těmito zeměmi následuje Slovensko, Polsko a zbytek Evropy. Na Slovensku se nejvíce alkoholu pilo v devadesátých letech. Konkrétně v roce 1990 byla spotřeba čistého alkoholu na jednu osobu za rok na úrovni přes deseti litrů, v roce 2015 to bylo méně než devět litrů. Lékaři určují konzumaci alkoholu u svých pacientů v gramech čistého etanolu, přičemž standardní dávka je na úrovni asi 10 gramů. Takovou dávku představuje asi 2,5 dcl piva, 125 ml vína a 25 ml destilátu s obsahem 40% alkoholu.