Pohyb má na hladinu cholesterolu výrazný dopad! I proto je dobré sportovat

0
538

Přestože vysoký cholesterol nebolí, může způsobit nemalé komplikace.

TASR 09.08.2021 11:00 strečink, trénink, žena, cvičení Foto: Shutterstock
Hýbejte se, právě tak si zachováte zdraví.
Lidé přitom podle lékaře často nevědí, co ho obsahuje hodně. Představují si, že jsou to mastné jídla, bůček, slanina. Nevědí, které ořechy jsou zdravější. Často jsou překvapeni, že náš vlašský ořech patří mezi nejzdravější. Důležitá je i edukace o, skrytých tucích ‚. Ty jsou v různých, sušenkách ‚, ale také v sýrech, řekl kardiolog a obezitolog Ivan Majerčák.

Základní problém vidí v tom, že se pacienti neměli kde naučit, co je to zdravá strava, a množství protichůdných informací najdou přes doktora Google. Pacienti chodí do ambulance s množstvím, zázraků ‚, které našli na internetu, říká Majerčák. Jsou to například informace o spalovače tuků, bylinkách na detoxikaci organismu nebo o antikoncepci, kterým se také připisují mylné účinky na cholesterol.

švihadlo, cvičení, pláž
ČTĚTE VÍCE
Překvapí vás, kolik kalorií spálíte skákáním přes švihadlo! Porovnání s během či cyklistikou hovoří jasně
Za důležité považuje vědět rozeznat, které tuky jsou ty zdravější. Pro zdraví jsou prospěšné spíše rostlinné tuky, tedy za studena lisované oleje jako olivový nebo lněný olej. Pro zdravou hladinu cholesterolu není prospěšná ani sůl. Vhodnější je nahradit ji bylinkami. V souvislosti s tlakem a cholesterolem je nejpopulárnější asi česnek, který samozřejmě neškodí, ale pokud bych si chtěl zvýšenou hladinu cholesterolu léčit jen česnekem, tak bych měl být trvale asi na home office, doplnil odborník.

Pause0% VolumeAd
Chybné informace mají Slováci i o vlivu pohybových aktivit. Pacienti už dnes vědí, že máme dobrý a špatný cholesterol, ale překvapivá je pro ně informace, že špatný cholesterol snižujeme hlavně stravou a tabletkami a dobrý si mohou zvýšit pravidelnou pohybovou aktivitou. Netuší, že pohyb má takový vliv na hladinu cholesterolu, shrnul Majerčák. Prospěšná je i dlouhá vycházková. Problémy s cholesterolem se netýkají pouze starších věkových skupin. Tak u dospělých, tak u dětí platí, že pokud je jejich pás více než polovina jejich výšky, jsou ohroženou skupinou. Minimálně u této skupiny dětí bychom se měli zaměřit na vyšetření hladiny tuků v krvi, shrnul odborník. Vysoká hladina cholesterolu v krvi je hlavním rizikovým faktorem pro vznik a rozvoj aterosklerózy. Následkem závažného zúžení cév nebo jejich ucpání může být infarkt, mozková mrtvice, nedokrvení dolních končetin či postižení ledvin.