Vaření piva na soukromou spotřebu by mohlo být osvobozeno od spotřební daně

0
666

Výroba piva na vlastní spotřebu do množství deset hektolitrů za rok by mohla být osvobozena od spotřební daně. Vyplývá to z návrhu novely zákona o spotřební dani z alkoholických nápojů, který skupina koaličních poslanců za stranu SaS a hnutí OĽaNO předložila do Národní rady (NR) SR. Novela zároveň upravuje i podmínky provozování daňového skladu, kterým je malý samostatný lihovar.
Možnost osvobodit od spotřební daně pivo vyrobené jednotlivcem a spotřebované výrobcem, členy jeho rodiny nebo jeho návštěvami přiznává členským státům legislativa EU, Slovensko ji však dosud nevyužívalo.

„Předložený návrh proto tuto úpravu mění ve prospěch soukromých drobných výrobců piva, z nichž mnozí by výrobu piva rádi vykonávali jako svou volnočasovou aktivitu a brání jim v tom ani ne tak finanční bariéra zdanění malého množství piva, které vyrobí, jako spíše nelegální charakter případné domácké výroby podle současných předpisů a mimořádná administrativní náročnost jeho případné legalizace, „uvedli poslanci v předloženém návrhu.

Návrh zákona také stanoví zvláštní podmínky provozování daňového skladu, kterým je malý samostatný lihovar. Jde zejména o podmínky a doklady vyžadované na jeho registraci, evidence, které je jeho provozovatel povinen vést, jakož i jistotu na daň, odnětí a zánik povolení k provozování malého samostatného lihovaru.